1)Ako zistím, či je potrebné regenerovať AQUA PURA (AP)?
Médium zmení farbu zo svetložltej na hnedú. Odporúčame tiež pravidelne testovať obsah organických látok pomocou testu ANTIALGAE a obsah dusičnanov napr. pomocou testu JBL. Používaním prípravku AQUA PURA sa množstvo týchto látok radikálne zníži. Opätovný nárast týchto látok naznačuje nasýtenie média a je potrebná regenerácia.
2) Aký je rozdiel medzi tým, ako funguje AQUA PURY a aktívne uhlie?
AP k sebe priťahuje látky, ktoré majú inktický charakter, to znamená, že vykazujú elektrický náboj. Na druhej strane aktívne uhlie adsorbuje látky, ktoré sú chemicky elektroneutrálne. Preto je ideálne používať obe médiá súčasne na odstránenie celého spektra škodlivých látok z vody.
3) Aký je rozdiel medzi AP a bežným intumescentným výmenníkom?
Iontové výmenníky prednostne odstraňujú anióny v akváriovej vode, hlavne dusičnany. AP, podobne ako Purigen, má špeciálne upravený a aktivovaný povrch, takže s maximálnou intenzitou odstraňuje z vody hlavne organické látky a len okrajovo anióny, ako sú dusičnany. Preto sa AP a Purigen regenerujú v SAVU a nie v roztoku NaCl ako iónomeniče.
AP preto odstraňuje z vody najmä organické látky iónovej povahy, v obmedzenej miere NO2- a NO3-. Nemení pH vody ani jej tvrdosť.
4) Pre ktoré akváriá je AP ideálny?
Primárne pre všetky čerstvo založené nádrže, kde radikálne urýchľuje nábeh nádrže a zabraňuje tvorbe rias. Tiež pre všetky nádrže, kde máme z akéhokoľvek dôvodu málo rastlín alebo žiadne rastliny - africké gobie a iné dravé cichlidy, ktoré ničia rastliny. A tiež pre nádrže, v ktorých nemôžeme alebo nechceme pravidelne meniť vodu a vyprázdňovať dno.
5) Pre aké akváriá sa AP neodporúča?
Ak je to možné?
Husto zarasteným rastlinným akváriám so silným LED osvetlením a pridaným CO2, kde je dusík často limitujúcim faktorom pre rast rastlín. Pre tieto nádrže odporúčame skôr použitie kvalitného aktívneho uhlia.